Anasayfa Sorular Genel Tüvturk Araç Muayene Sorular - Cevaplar

Son Yorumlar

 • Tebligat formundaki satırların başlıkları ile Internetteki başlıklar t... Devamı...
  08.10.2017
 • muyeneye giderken lpg alakali herhangi bi belge goturmelimiyimm ruhsat... Devamı...
  11.09.2017
 • merhaba arkadaslar benim arac 5+1 fakat arka koltuk kemerleri yok muay... Devamı...
  06.09.2017
 • Arkadaslar aracimin muayenesi gecikti yakalansam ne kadar ve ne ceza a... Devamı...
  30.08.2017
 • firen pedalı lastigi yokdieagır kusurmu olurya 1bucuk tl şey için bi d... Devamı...
  09.08.2017
 • EGZOZ GAZI EMİSYONU KONTROLÜ İLE BENZİN VE MOTORİN KALİTESİ YÖNETMELİĞ... Devamı...
  08.08.2017
 • 3 haftadır ugrasyorum ve halen randevu alamadım motosıklet için haraçç... Devamı...
  26.07.2017
 • Merhabalar e 1 belgesini tüvtürk ten alabiliyormuyum bilen varmı acaba Devamı...
  25.07.2017
Reklam
PDF Yazdır e-Posta

Tüvturk Araç Muayene Sorular - Cevaplar

araç muayene sorular ve cevaplarTüvturk araç muayene sürecine genel olarak araç sahipleri alışmış olmasına rağmen yine de birtakım sorular kafaya takılmış olabilir. Bunun yanında güncel gelişmeler ile soruların cevapları değişebilir.

Bu soruların özet cevaplarını ve detay cevaplarının linklerinin bir arada olduğu bir sayfa ile daha pratik bir faydalanmayı sağlamak istiyoruz. Araç muayene için muayene istasyonuna gitmeden önce en azından özellikle bu sayfamıza ve üstte linki bulunan Araç Muayenesi Nasıl Yapılır? sayfamıza bir göz atmanızda fayda bulunmaktadır.

Yazılanlar haricinde de sorularınızı aşağıdaki yorumlar bölümünde ve forum bölümünde belirtebilirsiniz. Bilgiler sizin de katkılarınız ile daha da gelişecektir.

 

Araç Muayene Randevu Zorunlu mu?

Araç Muayene Ücreti Kredi Kartı ile Ödenir mi?

Hangi durumlarda araç muayene yapılmaz?

Egzoz emisyon ölçümü muayene için şart mı?

Lpg gaz sızdırmazlık raporu gerekli mi?

Camdaki çatlak muayeneden kalmaya neden olur mu? 

Araç muayenesi kontrol edilen noktalar?

Araç muayene tarihi gelmeden muayene yaptırılabilir mi? 

Araç muayene süresi geçerse ne olur?

Araç Muayene Randevu Zorunlu mu?

İstanbul başta olmak üzere bir çok ilde sadece randevu alınarak hizmet verilen Tüvtürk istasyonları bulunmaktadır. Bu istasyonlarda araç muayene yaptırmak için randevu zorunludur. Türkiye genelindeki istasyonların çoğunda ise hem randevulu hem randevusuz hizmet vermektedir. Tüvtürk istasyonlarının Araç Muayene Randevu durumunu incelemek için linki tıklayınız. Ayrıca normal muayenede randevu zorunlu olan istasyonlarda araç muayeneden kalma durumlarında bir ay içinde yapılan tekrar muayenesinde de randevu zorunludur. 

Araç Muayene Ücreti Kredi Kartı ile Ödenir mi?

Tüvtürk istasyonlarında araç muayene ücretinin kredi kartı ile ödenebilmesi çalışmalarının olduğuna dair haberler duyulmuş olsa da şu an itibariyle bu ödemeler istasyon gişelerinde nakit olarak yapılabilmektedir. Araç Muayene Ücretleri için linki tıklayınız.

Hangi durumlarda araç muayene yapılmaz?

 • Yasal olarak bulunması gereken Zorunlu Belgeler muayene öncesi ibraz edilemez ise,
 • Yakıt veya gaz kaçağı var ise
 • Araç yükseklğinde sorun var ise
 • Çalışmayan araçların muayenesi yapılmaz.

daha detaylı bilgi için linki tıklayınız.

Egzoz emisyon ölçümü muayene için şart mı?

Evet geçerli bir egzoz gazı emisyon ölçümü belgesi olması araç muayene yaptırılabilmesi için şarttır. Fakat böyle bir zorunluluk durumu dikkate alınarak diğer yetkili egzoz gazı emisyon ölçümü yapan yerler haricinde neredeyse tüm tüvtürk araç muayene isyasyonlarında da egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırılabilmektedir. Dolayısıyla muayene için istasyona gittiğinizde egzoz gazı ölçümünüzü yaptırabilirsiniz. Egzoz Muayene Periyodları

Lpg gaz sızdırmazlık raporu gerekli mi?

Lpgli araçlar için gaz sızdırmazlık raporu kalktımı tank üretim tarihi belli olanlar yani 6 haneliler için evet kalktı dört haneli olanlar için hayır kalkmadı. Yani lpg tank üretim tarihi tam belli olmayanların araç muayene yaptırabilmeleri için hala gaz sızdırmazlık raporu almaları gerekmektedir.

Camdaki çatlak muayeneden kalmaya neden olur mu?

Görüş ve sürüş güvenliğini etkilemeyen küçük çatlaklar ağır kusur olarak nitelendirilmemektedir.

Araç muayenesi kontrol edilen noktalar?

Esasen araç muayene esnasında kontrol edilecek noktaları ve kabul kriterlerini Tüvtürk belirlememektedir. Tüvturk Bakanlık tarafından belirlenen ve zaman zaman güncellenen kriterler çerçevesinde bu kontrol listelerine göre muayene işlemini yapmaktadır. Araç Muayene Kontrol edilen noktalar yani listeler hakkında daha fazla bilgi için linki tıklayınız.

Araç muayene tarihi gelmeden muayene yaptırılabilir mi?

Araç muayene son geçerlilik tarihi gelmeden araç muayene yaptırabilirsiniz. Yalnız bu durumda unutulmaması gereken husus şu olmalıdır; Yeni araç muayene periyodlarınızı belirileyecek tarih son muayeneye gittiğiniz tarih olacaktır.  Örnek: Son muayene geçerlilik tarihi 21 Mayıs 2015 olsun herhangi bir sebeple bu tarihte müsait olmadığınızdan Nisan ayında veya Mart ayında aracınız muayeneye götürecek olun mesela bu tarihte 06 Mart 2015 olsun. Aracınız 06.03.2015 te muayene götürdükten sonra bir sonraki son muayene geçerlilik tarihiniz aracınız hususi otomobil ise 2 yıl sonra  06 Mart 2017 olmaktadır. Araç Muayene Süreleri

 Araç Muayene Süresi Geçerse Ne Olur?

Araç muayene süresinin geçmesi durumunda iki türlü ceza karşımıza çıkar. Polis çevirmesindeki ceza ve araç muayene istasyonuna gittiğimizde hesaplanan gecikme cezası. Trafik kontrollerindeki ceza 2015 yılı için 88 TL (Peşin 66 TL) ve 10 ceza puanı olmaktadır. 1 ay içinde muayeneye gitme hakkı tanınır bu süre içerisinde muayeneye gidilmez ise araç trafikten men edilme durumu ile karşı karşıya gelebilir. Muayene istasyonuna gidildiğinde ise gecikilen ay çarpı muayene muayene ücretinni %5'i kadar bir ceza ile karşı karşıya kalınır. Daha detaylı bilgi için araç muayene cezası linki tıklayınız.

Sizlerinde katkılarıyla araç muayene konusunda gün gün değişen mevzuat ile ilgili son durumu yansıtan cevapları burada bulabileceksiniz.

Son Güncelleme: Salı, 06 Ocak 2015 17:15
 
Telif Hakkı © 2008 - 2017 Arac.Muayenesi.com . Tüm Hakları Saklıdır.
Araç Muayene ve araç sorgulama ile ilgili bilgiler bulunmaktdır.