Anasayfa LPG Otogaz Lpg Sistemleri Öncesi Yapılacaklar Lpg, Dizel ve Benzinli Yeni Araç Alırken Hangisi?

Son Yorumlar

 • Selam ben aracımın motor yapımı çok yüksek olduğundan aracına hurdalik... Devamı...
  23.01.2018
 • Arabamın tavan lambası yanmıyor muayenede sorun olurmu ? Devamı...
  16.01.2018
 • Arastiriyorum ama bulamadim.sorunum su. 3 gun sonra muayneye girecegim... Devamı...
  15.01.2018
 • bu cezalar yakalanınca yoksa muayeneye gidince değil benim bildiğim Devamı...
  07.01.2018
 • Egzoz Emisyon ölçümünü süresinde yaptırmamanın cezası 1.206 TL 2018 iç... Devamı...
  05.01.2018
 • Aracin vergi borcu etkilermi muanede Devamı...
  04.01.2018
 • Aracımın muayenesi Aralık ayı içinde olmaktadır.Muayene saatleri namaz... Devamı...
  18.12.2017
 • Genel muayene ili ilgili randevu almam lazımdı genel muayene tekrarı i... Devamı...
  17.12.2017
Reklam
PDF Yazdır e-Posta

Lpg, Dizel ve Benzinli Yeni Araç Alırken Hangisi?

Lpg fiyatları ikinci el veya sıfır araç alırken hangi yakıt türünde (lpg, dizel, benzin) araç alınacağının belirleyici etkeni olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz bir yıldaki lpg fiyatları, dizel fiyatları ve benzin fiyatları üzerinden grafikli olarak çıkarttığımız analiz sonuçları sizlere bu konuda yardımcı olacaktır.

lpg fiyatları dizel fiyatları benzin fiyatları 2013

Geçtiğimiz bir yılın fiyat grafiği yukarıda gösterilmektedir.

- Dizel fiyatarında yeni tip motorin yakıtlı araçlarda kullanımı daha yaygın olan ultra euro dizel Opet İstanbul Fiyatları baz alınmıştır. (Bu motorin türü diğer motorin yakıtından biraz daha pahalıdır)

- Benzin fiyatlarında Kurşunsuz Benzin 97 Opet İstanbul Fiyatları baz alınmıştır.

- Lpg fiyatlarında Aygaz İstanbul Fiyatları baz alınmıştır.

Fiyat grafiğinin daha karşılaştırılabilir olabilimesi için oransan olarak da grafik hazırlanmış olup aşağıda gösterilmektedir.

lpg-fiyatlari-dizel-fiyatlari-benzin-fiyatlari-oran

Bu grafikte o tarihteki Motorin fiyatı bir birim kabul edilirse diğerlerinin buna oranı ne olur? bunun karşılaştırılmasının yapılabilmesi sağlanmıştır. Motorinin benzine olan avantajı 1 yıl önce çok daha fazla iken bir yıl sonra bu üstünlükte belirgin bir düşüş olduğu grafikte net olarak gözlenmektedir.

Her ne kadar fiyat karşılaştırması yapılmış olsa da yıllık tüketim tutarları karşılaştırmasının daha net bir anlam sağlanayacağı gözönüne alınarak aşağıda yıllık tüketim değerlerine göre hazırlanmış olan grafik sunulmuştur.

sıfır araç yakıt tüketimleri 2013

Varsayım olarak aracın yıllık 10000km yol yaptığı düşünülmüştür. Elbetteki araç sahiplerinin yıllık yaptıkları  km birbirinden çok daha farklılık gösterecektir. Ortalama bir değer seçilebilmesi için 10000km belirlenmiştir.

Aracın 100 km tüketim değeri olarak

Lpg : 9 lt

Motorin: 5,5 lt

Benzin : 7,5 lt

alınmıştır. Yakıt tüketim değerleri araçtan araca farklılık gösterecek olup bu değerler ortalama olarak varsayılan değer olarak belirlenmiştir.

Grafikte görüldüğü gibi Lpg fiyatları bir yıl önceye göre motorin kadar artmadığından daha önce daha avantajlı olarak görünen motorin artık bu avantajını koruyamaz hale gelmiştir.

Bu grafiğin daha rahat karşılaştırma yapılabilir hale gelmesi için aşağıdaki oransal grafik oluşturulmuştur.

yeni araç alırken yakıt tüketim oranları

O tarihteki motorin tüketimi 1 birim kabul edilerek lpg tüketim ve benzin tüketim oranı buna göre oluşturulmuştur. Grafikte dizel yakıtın avantajının benzine göre ciddi anlamda kaybetmekte olduğunu görmekteyiz. Benzin tüketimi daha düşük olan araçla bir karşılaştırma yapılsaydı bu çok daha net görülebilirdi.

Aracımız zaten benzinli ve lpg dönüşümü yaptırmayı düşünüyorsak Lpg Montaj Kararı makalesini okumak için linki tıklamalıyız.

Geçtiğimiz bir yılı dikkate alarak oluşturduğumuz makalemizi belirli varsayımlar altında bir fikir oluşturması amacıyla grafikli bir şekilde sizlere sunduk. Gelen yorumlarla gösterilen ilgiye göre değişik varsayımlara göre zenginleştirme ve ileriki dönemlerde güncelleme çalışmaları yürütülecektir.

Yakıt fiyatlarının araç sahiplerinin ekonomosine giderek daha fazla etkisi olduğu düşünüldüğünde bu çalışmanın ikinci el veya sıfır araç alacaklar için daydalı olacağını düşünmekteyiz.

 

Son Güncelleme: Pazartesi, 26 Ağustos 2013 07:53
 
Telif Hakkı © 2008 - 2018 Arac.Muayenesi.com . Tüm Hakları Saklıdır.
Araç Muayene ve araç sorgulama ile ilgili bilgiler bulunmaktdır.