Son Yorumlar

 • Selam ben aracımın motor yapımı çok yüksek olduğundan aracına hurdalik... Devamı...
  23.01.2018
 • Arabamın tavan lambası yanmıyor muayenede sorun olurmu ? Devamı...
  16.01.2018
 • Arastiriyorum ama bulamadim.sorunum su. 3 gun sonra muayneye girecegim... Devamı...
  15.01.2018
 • bu cezalar yakalanınca yoksa muayeneye gidince değil benim bildiğim Devamı...
  07.01.2018
 • Egzoz Emisyon ölçümünü süresinde yaptırmamanın cezası 1.206 TL 2018 iç... Devamı...
  05.01.2018
 • Aracin vergi borcu etkilermi muanede Devamı...
  04.01.2018
 • Aracımın muayenesi Aralık ayı içinde olmaktadır.Muayene saatleri namaz... Devamı...
  18.12.2017
 • Genel muayene ili ilgili randevu almam lazımdı genel muayene tekrarı i... Devamı...
  17.12.2017
Reklam
PDF Yazdır e-Posta

LPG Sistemleri Montaj Kararı

LPG Oto Gaz Sistemi Montaj Yaptırmaya Değer mi ?

lpg-donusum-karar

Lpg sistemleri montaj yaptırıldığında yani aracımız lpgli olduğunda ne kadar kazancımız olacak ? Bu kazancı sadece tutar olarak hesaplamak size karar vermek için yeterli veriyi sağlamış olmayabilir. Bunun için lpg amortisman katsayısı formülünü kullanabilirsiniz.

Artık sizin hesaplamanıza gerek yok Lpg Amortisman Hesabı için hazırlanmış olan modülü kullanabilirsiniz.

Lpg Amortisman Hesaplama linkini tıklayarak hesaplama modülüne ulaşabilirsiniz.

 

Lpg Amortisman katsayısı aşağıdaki formülasyon ile hesaplanabilir..

 

LPG amortisman katsayısı = ( LPG Sistemleri Montaj ve Diğer Toplam Maliyeti TL) /

( Birim Benzin Tüketimi TL/km - Birim LPG Tüketimi TL/km ) x ( Yılda Yapılan Yol Km/Yıl )

 

Hesaplanan lpg amortisman katsayısı 1,5'dan küçük ise lpg dönüşümü işlemleri ciddiye almalı ve en kısa sürede taktırmanın yararımıza olacağını bilmeliyiz.

LPG amortisman katsayısı 1,5'dan büyük ise mesela 2 ise demek ki lpg sistemimiz kendisini 2 yılda amorti edecektir. Amorti ettiği yılı ve riskleri göz önüne alarak lpg dönüşümüne karar vermeliyiz.

 

Lpg Sistemleri Toplam Maliyeti: Aracınıza lpg oto gaz sistemleri montajı yaptırma, sonrasında yapılması zorunlu lpg gaz sızdırmazlık raporu alma, ruhsata işletme gibi işlemler için yapılacak toplam harcama.

 

Birim Benzin Tüketimi TL/km : Aracınız şehir içi ve şehirler arası ortalama yakıt olarak benzin tüketimi yaparken 1 km için ne kadar TL harcama yaparsınız. Bu hesabı en sağlıklı yapma yollarından biride aracınızın deposunu tamamen doldurularak yapılanıdır. Depo tamamen doldurulduktan sonra şehir içi şehirler arası karışık 400km gidilir. Tekrar yakıt istasyonuna gidilerek depo tekrar fullenir. Alınan benzin tutarı 400 'e bölündüğünde km başına tutar  bulunur. alınan benzin miktarı (lt) 400 'e bölündüğünde km başına tüketilen (lt) bulunur. Tüketilen (lt) unutulmaz ise benzin pompa fiyatlarındaki değişikliklere göre yeniden benzin tüketimi TL/km hesabı yapılabilir.

 

Birim LPG Tüketimi TL/km : Sizin aracınızla aynı motora ve kasaya sahip araçlar şehir içi ve şehirler arası ortalama lpg tüketimleri 1 km için ne kadar TL harcama yapmaktalar. Burada unutulmaması gereken sıralı sistem lpgli araçlarda araç ilk çalışması esnasında motor belirli bir sıcaklığa gelinceye kadar benzin tüketmektedir. Dolayısıyla hesap edilen 1 km deki lpg tüketim TL bedelinde % 5-10 oranında bir artış söz konusu olacaktır. ( Hesap kolaylığı olması açısından sıralı sistem lpgli araçlar için km başına bulduğunuz TL değerini 1,075 ile çarparak benzin dahil lpgli tüketim TL yaklaşık olarak bulunabilir.) LPG tüketim hesabı yapılırken de lpg tankı istasyonda fullenir ve mümkünse 300 km yol yapıldıktan sonra (tercihen aynı pompada) lpg otogaz deposu tekrar fullenir. Tüketim tutarı ve litresini bulmak için alınan miktar 300 'e bölünür.

 

Yılda Yapılan Yol Km/Yıl: Aracınızla yaptığınız/yapacağınız yıllık km.

 

Lpg Amortisman Katsayısı Örnek Hesap:

Lpg Sistemleri Toplam Maliyeti = LPG oto gaz sistemleri montajı için 1.200 TL + Gaz sızdırmazlık dönüşümü için 25 TL + Ruhsata işletme ve diğer masraflar için 175 TL harcayacağımızı düşünelim. Lpg sistemleri toplam maliyeti 1.400 TL olur.

Birim Benzin Tüketimi TL/km = 400 km için aracımız 29,10 lt benzin harcamış olsun. Km başına tüketim 29,10/400 den hesaplarsak 0,073 lt ve bunu 95 oktan lt fiyatı olan 4,80 TL ile çarparsak 4,80x0,073 den 0,35 TL olmuş olur.

Birim LPG Tüketimi TL/km= Yaptığımız araştırmada 300 km yol yapıldığında aracımızın  27,3 lt lpg harcayacağını tespit etmiş olalım. Km başına lpg tüketimi 27,3/300 den 0,091 lt ve bunu lpg litre fiyatı olan 2,43 TL (Ankara 25.08.2013 Aygaz Lpg Fiyatı) ile çarparsak yaklaşık 0,221 TL buluruz. (Ucuz LPG Fiyatları) .Aracımıza sıralı sistem lpg dönüşümü yaptırdığımızı düşünürsek bulduğumuz lpg tüketim tutarına ilk çalıştırmada ki benzin tüketimi dahil olması için 1,05 ile çarparız ve  0,232 buluruz.

Yılda Yapılan Yol Km/Yıl= Aracımızla yılda ortalama 17.000 km yaptığımızı düşünelim.

 

Formülde yerine koyarsak

 

Lpg Amortisman Katsayısı = 1.400 TL / ((0,35 TL - 0,232) x 17.000 km)

Lpg Amortisman Katsayısı = 0,695 olur.

 

LPG Sistemleri Montaj Kararı

 

Lpg Markaları Uygun Olanı Hangisi?

 

Hangi Lpg Firması - Servisi?

 

Lpg Montaj da dikkat edilecekler?

 

Montaj Sonrasında Yapılacak İşlemler?

 

Otogaz LPG Kullanımı Esnasında Dikkat Edilecekler?

 

Lpg taktırmalı mı? yoksa değmez mi? En güzeli en baştan dizel almak mı? kendi görüşlerinizi yazmak yazılan görüşleri okumak için Benzin LPG Dizel Savaşı Forum Linkini tıklayınız.

Son Güncelleme: Pazartesi, 26 Ağustos 2013 08:04
 

Yorum ekle

Yorumlarımızda site kullanım koşullarına dikkat edelim. Tüvtürk Randevu talepleri için lütfen Tüvtürk Araç Muayene Randevu linkini tıklayarak gerekli aşamaları belirtildiği şekilde yerine getiriniz. (İnternet üzerinden ücretsiz araç muayene randevusu tuvturk.com.tr resmi web sitesi üzerinden alınabilmektedir. Ulaşabileceğiniz direk link detaylı randevu alımı sayfasında mevcut bulunmaktadır)


Güvenlik kodu
Yenile

Telif Hakkı © 2008 - 2018 Arac.Muayenesi.com . Tüm Hakları Saklıdır.
Araç Muayene ve araç sorgulama ile ilgili bilgiler bulunmaktdır.