Anasayfa Haberler Son Haberler Tüvtürk Araç Muayene de Vekalet Dönemi

Son Yorumlar

 • Selam ben aracımın motor yapımı çok yüksek olduğundan aracına hurdalik... Devamı...
  23.01.2018
 • Arabamın tavan lambası yanmıyor muayenede sorun olurmu ? Devamı...
  16.01.2018
 • Arastiriyorum ama bulamadim.sorunum su. 3 gun sonra muayneye girecegim... Devamı...
  15.01.2018
 • bu cezalar yakalanınca yoksa muayeneye gidince değil benim bildiğim Devamı...
  07.01.2018
 • Egzoz Emisyon ölçümünü süresinde yaptırmamanın cezası 1.206 TL 2018 iç... Devamı...
  05.01.2018
 • Aracin vergi borcu etkilermi muanede Devamı...
  04.01.2018
 • Aracımın muayenesi Aralık ayı içinde olmaktadır.Muayene saatleri namaz... Devamı...
  18.12.2017
 • Genel muayene ili ilgili randevu almam lazımdı genel muayene tekrarı i... Devamı...
  17.12.2017
Reklam
PDF Yazdır e-Posta
Araç muayeneye aracılık eden fırsatçılara kötü haber. Kasımdan itibaren sahibiyle gelmeyen araçlardan vekâlet istenecek.
SİBEL CİNGİ
İSTANBUL- Araç muayenede eş, dost ve aracıdan yardım almanın önü kesildi. Ulaştırma Bakanlığı, özelleştirmeden sonra muayene istasyonlarının önününde toplanan ve ‘muayeneyi biz yaptıralım” diyen fırsatçıların önünü kesmek için vekalet zorunluluğu getirdi. 60 TL olan vekalet tek araç için alınabilecek ve sadece bir ay geçerli olacak. Uygulama 1 Kasım’da devrede.
Özelleştirmenin ardından yıllardır ‘gözle’ yapılan muayene artık son teknoloji cihazlarla yapılıyor. Bu nedenle muayeneye önemli bir vakit ayırmak gerekiyor. Sorunsuz bir aracın bile muayenesi 4 saati buluyor. Bu işi yapan kurumsal şirketlerin yanında bazı fırsatçılar ortaya çıktı. 100-150 TL’ye araç muayene ettireceğini belirten ancak araçları muayeneye götürmeden sahte belgeler düzenleyen birçok çete çökertildi.
Duruma el koyan Bakanlık yayınladığı genelgede şöyle deniyor: “Bir kişi bir takvim ayı içerisinde başka bir gerçek kişiye ait sadece bir aracı muayeneye getirebilecek. Aynı kişinin birden fazla aracı aynı ay içerisinde muayeneye getirmek istemesi halinde ise her bir araç için ayrı ayrı olmak üzere son bir ay içinde düzenlenmiş noter onaylı vekâletname istenecek.”
Müşavirler ikiye bölündü
TEM Trafik Müşavirlik Direktörü Özcan Çiçek, “Yoğun iş teposunda kimse bu işe zaman ayırmak istemiyor. Ayrıca ekstra bir maliyet daha. Üstelik bu belge bir kere kullanılabilecek. İlkinde muayeneden geçemeyen araç için bir ikinci vekalet daha gerekecek” açıklamasını yapıyor. 25 yıldır trafik müşavirliği yaptığını belirten Recep Aktaş ise “Vekalet hırsızlık ve sahtekarlık olaylarının önüne geçecek” diyor. Ada Trafik Müşavirlik’in sahibi Ender Açıkgöz de “Bir ailede artık birden fazla araba var. Bu maliyet herkese çok” diyor.
Aracılı muayene 300 TL’yi bulacak
TüvTurk’e araçların muayenesi için 127 TL harç ödeniyor. Eğer devrede bir aracı şirket olursa ona da 80-100 TL hizmet bedeli ödeniyor. 1 Kasım’dan itibaren ise 50-60 TL de vekalet için harcama yapılacak. Ayrıca muayeneden geçemeyen aracın eksiklerini tamamlamak için de harcama yapılıması gerekiyor.
Çalışan şirketi için yapabilecek
Ulaştırma Bakanlığı’nın 13 Ekim’de yayınladığı genelgede tüzel kişilikler vekaletten muaf tutuldu. Çalışanlar o şirkette çalıştıklarına dair antetli kağıt ile şirket araçlarını muayeneye sokabilecek. Yetkilendirme belgesinde aracın plakası, plakasız araçlarda ise şasi numarasının belirtilmesi gerekiyor. Yazı birden fazla araç için hazırlanabilecek. Tüzel kişiliğe ait bir aracın çalışanı olmayan bir kişi tarafından muayeneye getirilmesi halinde ise maksimum 1 aylık süreli vekaletname istenenecek.

TÜVTÜRK ARAÇ MUAYENE DE VEKALET DÖNEMİ

tuvturk-muayene
Birçok araç sahibi iş yoğunluğunu da dikkate alarak tüvtürk araç muayene işlemi için aracını gerek tanıdıkları gerekse bu işlerle uğraşan aracı kurumlar vasıtası ile yaptırmaktadır.  Tüvtürk ün yaptığı açıklamalar ve medyaya yansıyan son haberlere göre aracını bir başkasına emanet ederek tüvtürk araç muayene işlemini yaptırmak eskisi kadar kolay olmayacak.
1 Kasım 2010'da devreye girecek genelgeye göre "Bir kişi bir takvim ayı içerisinde başka bir gerçek kişiye ait sadece bir aracı muayeneye getirebilecek. Aynı kişinin birden fazla aracı aynı ay içerisinde muayeneye getirmek istemesi halinde ise her bir araç için ayrı ayrı olmak üzere son bir ay içinde düzenlenmiş noter onaylı vekâletname istenecek."
Bu şu anlama geliyor aracınızı tüvtürk araç muayene için aracı bir kuruluş vasıtası ile muayene ettirmek isterseniz ekstra vekaletname ücreti ve vekaletname uğraşısı gerektirecek. Bu da tüvtürk araç muyane işlemini aracılarla yaptırma işinin maliyetinin artması anlamına gelir.
tuvturk-arac-muayeneKonu ile ilgili şu yanlış anlamanın olmaması gerekiyor. Eşinizin veya bir yakınınızın aracını Tüvtürk istasyonuna götürdüğünüzde sizden hemen vekaletname istenmeyecek. Yanlız götürdüğünüz araç haricinde o takvim ayı içerisinde başka bir aracı tüvtürk muayene istasyonunda muayene ettirmek isterseniz vekalet almanız gerekir.
Konu ile ilgili anlaşılmayan noktalar hususunda forum bölümünde soru yazılması halinde Forum takipçileri ve site yöneticileri tarafından sorularınız yanıtlanacaktır.
Tüvturk'ün konu ile ilgili yaptığı açıklama aşağıdadır.

T.C. Ulaştırma Bakanlığı tarafından 13.10.2010 tarih ve 2010/KUGM-18/ARAÇ MUAYENE sayılı Genelge ile araçların muayene istasyonlarına getirilmesine ilişkin düzenlemeler yapılmıştır. Genelgeye buradan ulaşılabilir. Bu genelgenin getirdiği düzenlemelere uyulması amacıyla araçların muayene istasyonlarına getirilmesi ile ilgili yeni esaslar aşağıda paylaşılmaktadır.

Aracınızı Periyodik Muayene, Tadilat Sonrası Muayene ve Zorunlu Muayene ( Polis ya da Jandarma eşliğinde gelinmesi halinde de uygulanır ) için Araç Muayene İstasyonu’na getirecekseniz, aşağıdaki durumlara göre size uygun olan belgeler ile gelmeniz rica olunur:

Durum 1 : Ruhsat sahibi olduğum aracı muayeneye getiriyorum

Herhangi bir vekalet veya yazı istenmemektedir.

Yanınızda T.C. kimlik numarasını gösteren nüfus cüzdanı, pasaport ya da ehliyet olmalıdır.

Birinci dereceden akrabalara ( eş, anne, baba, kardeş, çocuk vs ) ait araçlar için  Durum - 2geçerlidir.

Durum 2 : Muayeneye getirdiğim aracın ruhsat sahibi başka bir kişi

Yanınızda T.C. kimlik numarasını gösteren nüfus cüzdanı, pasaport ya da ehliyet olmalıdır.

İçinde bulunulan takvim ayı içinde istasyona götüreceğiniz ilk araç ise ek bir belge olmaksızın aracı muayeneye götürebilirsiniz

Bulunduğunuz takvim ayı içinde istasyona daha önceden araç götürdüyseniz, aracın ruhsat sahibinden alınmış noter onaylı vekaletname ile istasyona gitmelisiniz.

- Vekaletname son 1 ay içinde düzenlenmiş olmalıdır.

- Vekaletnamede araç plakası, plakasız araçlar için ise şasi numarası açıkca belirtilmelidir.

- Vekaletnamede aracı muayeneye götürecek kişinin T.C. kimlik numarası ve ad, soyadı belirtilmelidir.

- Birden fazla araç aynı vekaletnamede yer alamaz.

Durum 3 : Çalıştığım özel şirketin aracını muayeneye getiriyorum

Yanınızda T.C kimlik numarasını gösteren nüfus cüzdanı, pasaport ya da ehliyet olmalıdır.

Şirket tarafından ekteki örneğe göre tercihen antetli kağıda hazırlanan ve imza yetkilileri tarafından imzalanmış yetkilendirme yazısı gerekmektedir.

- Yazıda araç plakası, plakasız araçlar için ise aracın şasi numarası açıkca belirtilmelidir.

- Yazıda aracı muayeneye getirecek kişinin T.C. kimlik numarası ve ad, soyadı belirtilmelidir.

- Yazı tek bir araç için hazırlanabileceği gibi, plaka listesi veya plakasız araçlar için şasi numarası listesi içermek kaydıyla birden fazla araç için hazırlanabilir.

- Yazıda şirket ünvanı, vergi dairesi ve numarası açıkça belirtilmelidir.

- Muayene tarihinde geçerliliğini bulunan şirket imza sirkülerinin veya şirket imza yetkililerini gösteren vekaletin aslı ya da noter onaylı suretleri ile istasyona gidilmelidir.

Ekteki yerine şirket yetkilileri tarafından, şirket çalışanlarına noter onaylı vekalet de verilebilir.

- Vekaletname son 1 ay içinde düzenlenmiş olmalıdır.

- Vekaletnamede araç plakası, plakasız araçlar için şasi numarası açıkca belirtilmelidir.

- Vekaletnamede aracı muayeneye götürecek kişinin T.C. kimlik numarası ve ad, soyadı belirtilmelidir.

- Vekaletname tek bir araç için hazırlanabileceği gibi plaka listesi veya plakasız araçlar için şasi numara listesi içermek kaydıyla birden fazla araç için de hazırlanabilir. Bu durumda farklı tarihlerde muayene olacak her bir araç için vekaletnamenin son bir ay içinde alınmış olması şartı aranır.

- Vekaletnamede şirket ünvanı, vergi dairesi ve numarası açıkça belirtilmelidir.

Durum 4 : Çalışanı olmadığım özel bir  şirket’e ait aracı muayeneye getiriyorum

Yanınızda T.C kimlik numarasını gösteren nüfus cüzdanı, pasaport ya da ehliyet olmalıdır.

Şirket tarafından tarafınıza noter onaylı vekaletname verillmeli ve bu vekaletname istasyonda beyan edilmelidir.

- Vekaletname son 1 ay içinde düzenlenmiş olmalıdır.

- Vekaletnamede araç plakası, plakasız araçlar için şasi numarası açıkca belirtilmelidir.

- Vekaletnamede aracı muayeneye götürecek kişinin T.C. kimlik numarası ve ad, soyadı belirtilmelidir.

- Vekaletname tek bir araç için hazırlanabileceği gibi plaka listesi veya plakasız araçlar için şasi numarası listesi belirtilmek kaydıyla birden fazla araç için de hazırlanabilir. Bu durumda farklı tarihlerde muayene olacak her bir araç için vekaletnamenin son bir ay içinde alınmış olması şartı aranır.

- Vekaletnamede şirket ünvanı, vergi dairesi ve numarası açıkça belirtilmelidir.

Durum 5: Bünyesinde çalıştığım resmi kuruma ait, resmi plakalı bir aracı muayeneye getiriyorum

Yanınızda TC kimlik no.sunu gösteren nüfus cüzdanı, pasaport ya da ehliyet olmalıdır.

Yanınızda  aracın bağlı bulunduğu kurumda çalıştığınızı gösteren bir kurum kimlik kartı bulunmalıdır.

Notlar:

Tespit işlemleri, Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü, Muayene Tekrarı ve Yola Elverişlilik Muayene Hizmeti  (hizmet periyodik muayeneden bağımsız alındığı durumda) bu düzenleme kapsamında değildir.

İlgili genelge gereği, TÜVTURK yukarıdaki şartlara uygun olarak getirilmeyen araçları istasyon otopark alanına kabul etmeme hakkına sahiptir.

 


TÜVTÜRK ARAÇ MUAYENE VEKALETNAME İLE İLGİLİ GENELGE


T.C.
ULASTIRMA BAKANLIGI
Kara Ulastırması Genel Müdürlügü
Sayı :B.11.0.KUG.0.00.17.00/230-13111 13/10/2010
Konu :Araç Muayene stasyonları
GENELGE
(2010/KUGM-18/ARAÇ MUAYENE)
lgi: 22/03/2010 tarih ve (2010/KUGM- 08 /ARAÇ MUAYENE) sayılı Genelge.
1) - İlgi Genelgenin;
ARAÇ MUAYENE STASYONLARININ ÇALISMA USUL VE ESASLARINA LSKN
HUSUSLAR baslıklı 6 ncı bölümüne asagıdaki 15 inci ve 16 ncı maddelerin eklenmesi,
“15) 1 Kasım 2010 tarihinden itibaren;
a) Bir kisinin bir takvim ayı içerisinde baska bir gerçek kisiye ait sadece bir aracı muayeneye
getirebilmesi, aynı kisinin birden fazla aracı aynı takvim ayı içerisinde muayeneye getirmek
istemesi halinde ise; her bir araç için ayrı ayrı olmak üzere son bir ay içinde düzenlenmis
noter onaylı vekâletnameleri muayene istasyonu yetkililerine vermesi, muayene istasyonu
yetkililerinin de bu vekâletnameleri kayıt altına alarak bir yıl süreyle arsivlemesi,
b) Tüzel kisiliklerle ilgili olarak;
1) Tüzel kisilik çalısanlarının, bu tüzel kisiligi temsil ve ilzama yetkili kisi/kisiler tarafından
imzalanarak kendilerine verilmis olan ve araç muayenesi yaptırmaya yetkili oldugunu belirten
bir yazının aslı ile birlikte tüzel kisilige ait aracı muayeneye getirebilmesi, muayene istasyonu
yetkililerinin de kendilerine verilen bu yazıları kayıt altına alarak bir yıl süreyle arsivlemesi,
2) Tüzel kisilige ait bir aracın tüzel kisilik çalısanı olmayan bir kisi tarafından muayeneye
getirilmesi halinde ise; bu kisi için son bir ay içinde düzenlenmis noter onaylı vekâletnameyle
aracı muayeneye getirebilmesi, muayene istasyonu yetkililerinin de kendilerine verilen bu
vekâletnameleri kayıt altına alarak bir yıl süreyle arsivlemesi,
c) (a) ve (b) bentlerindeki kurallara uyulmadan muayeneye getirilen araçların istasyon park
alanına alınmaması,
16) Araç muayene istasyonlarına uygulanacak cezai islemlerde; 2918 sayılı Karayolları Trafik
Kanununun 35 inci maddesinde belirtilen bir yıllık sürenin baslangıç ve bitis tarihlerinin
takvim yılının baslangıç ve bitis tarihleri esas alınarak uygulanması,”
2)- lgi Genelgenin;
DGER HUSUSLAR baslıklı (7) nci bölümünün 6 ncı maddesinin asagıdaki gibi
degistirilmesi,
“6) Model yılı 2010 ve sonrası yıllara ait araçların muayenelerinde Karayolları Trafik
Yönetmeligi’nde belirlenen boyutlara uygun olmayanlar agır kusurlu olarak degerlendirilir.
T.C.
ULASTIRMA BAKANLIGI
Kara Ulastırması Genel Müdürlügü
Ancak, model yılı 2009 ve öncesi yıllara ait araçların muayenelerinde; Karayolları Trafik
Yönetmeligi’nde belirlenen boyutlara uymayan bir durumun tespiti halinde, baska emniyetsiz
ve agır kusurların bulunmaması sartıyla bu araçların muayeneleri onaylanır ve muayene
raporuna “Aracınızın boyutlarının 31/12/2011 tarihinden sonraki muayene (periyodik
muayene, zorunlu muayene, tadilat muayenesi veya tespit muayenesi) tarihine kadar
Karayolları Trafik Yönetmeligi’ne uygun hale getirilmesi zorunludur. Aksi taktirde bu
durum agır kusur olarak degerlendirilecek ve muayene raporu onaylanmayacaktır.”
serhi yazılır ve bu araçların 31/12/2011 tarihinden sonra yapılacak muayenelerinde
Karayolları Trafik Yönetmeligi’nde belirlenen boyutlara uygun olmayanları agır kusurlu
olarak degerlendirilir.”
2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 8 ve 35 inci maddeleri ile Araç Muayene
stasyonlarının Açılması, sletilmesi ve Araç Muayenesi Hakkında Yönetmeligin 8 inci
maddesi çerçevesinde olmak üzere ve bunların Bakanlıgımıza vermis oldugu yetkiye
istinaden uygun görülmüstür.
Bilgilerini ve gereginin buna göre ifasını arz/rica ederim.
Binali YILDIRIM
Bakan
DAGITIM:
Geregi
-Ulastırma Bölge Müdürlükleri
-Tüvturk Kuzey Tasıt Muayene
stasyonları Yapım ve sletim AS.
-Tüvturk Güney Tasıt Muayene
stasyonları Yapım ve sletim AS.
Bilgi
-İçisleri Bakanlıgı
-Sanayi ve Ticaret Bakanlıgı
-İlgili sektör kurulusları

ŞİRKET ARAÇLARININ VEKALETLE TÜVTÜRK ARAÇ MUAYENE YAPTIRILMASI İÇİN YAZI ÖRNEĞİ

Yazı Örneği
[Şirket Antetli Kağıdı]
.. / .. /....
Sayın Yetkili,
Mülkiyeti şirketimize ait olan aşağıda plakaları veya şasi numaraları belirtilen ........... adet aracın muayenesini yaptırmaya tam yetkili ve mezun olmak üzere, şirketimiz çalışanlarından ................................... T.C. kimlik nolu ..........[Ad – Soyad ].............., şirketimizce vekil tayin edilmiştir.
Bilgilerinize sunarız.
[Firma Unvanı]
[Firma Vergi Dairesi / Vergi No]
[Şirket Yetkilisi Ad ve Soyadı]
[Kaşe ve imza]
Plaka veya şasi no (elle yapılan ekleme veya düzeltmeler kabul edilmeyecektir )
1.
2.
3.
Ek: Şirket imza sirküleri veya noter onaylı sureti (Geçerlilik tarihi içinde olmalıdır)

Aşağıda Tüvtürk Araç Muayene vekalet konusu ile ilgili çıkan haberi bulabilirsiniz....

tuvturkAraç muayeneye aracılık eden fırsatçılara kötü haber. Kasımdan itibaren sahibiyle gelmeyen araçlardan vekâlet istenecek.
İSTANBUL- Araç muayenede eş, dost ve aracıdan yardım almanın önü kesildi. Ulaştırma Bakanlığı, özelleştirmeden sonra muayene istasyonlarının önününde toplanan ve ‘muayeneyi biz yaptıralım” diyen fırsatçıların önünü kesmek için vekalet zorunluluğu getirdi. 60 TL olan vekalet tek araç için alınabilecek ve sadece bir ay geçerli olacak. Uygulama 1 Kasım’da devrede.
Özelleştirmenin ardından yıllardır ‘gözle’ yapılan muayene artık son teknoloji cihazlarla yapılıyor. Bu nedenle muayeneye önemli bir vakit ayırmak gerekiyor. Sorunsuz bir aracın bile muayenesi 4 saati buluyor. Bu işi yapan kurumsal şirketlerin yanında bazı fırsatçılar ortaya çıktı. 100-150 TL’ye araç muayene ettireceğini belirten ancak araçları muayeneye götürmeden sahte belgeler düzenleyen birçok çete çökertildi.
Duruma el koyan Bakanlık yayınladığı genelgede şöyle deniyor: “Bir kişi bir takvim ayı içerisinde başka bir gerçek kişiye ait sadece bir aracı muayeneye getirebilecek. Aynı kişinin birden fazla aracı aynı ay içerisinde muayeneye getirmek istemesi halinde ise her bir araç için ayrı ayrı olmak üzere son bir ay içinde düzenlenmiş noter onaylı vekâletname istenecek.”
Müşavirler ikiye bölündü
TEM Trafik Müşavirlik Direktörü Özcan Çiçek, “Yoğun iş teposunda kimse bu işe zaman ayırmak istemiyor. Ayrıca ekstra bir maliyet daha. Üstelik bu belge bir kere kullanılabilecek. İlkinde muayeneden geçemeyen araç için bir ikinci vekalet daha gerekecek” açıklamasını yapıyor. 25 yıldır trafik müşavirliği yaptığını belirten Recep Aktaş ise “Vekalet hırsızlık ve sahtekarlık olaylarının önüne geçecek” diyor. Ada Trafik Müşavirlik’in sahibi Ender Açıkgöz de “Bir ailede artık birden fazla araba var. Bu maliyet herkese çok” diyor.
Aracılı muayene 300 TL’yi bulacak
TüvTurk’e araçların muayenesi için 127 TL harç ödeniyor. Eğer devrede bir aracı şirket olursa ona da 80-100 TL hizmet bedeli ödeniyor. 1 Kasım’dan itibaren ise 50-60 TL de vekalet için harcama yapılacak. Ayrıca muayeneden geçemeyen aracın eksiklerini tamamlamak için de harcama yapılıması gerekiyor.
Çalışan şirketi için yapabilecek
Ulaştırma Bakanlığı’nın 13 Ekim’de yayınladığı genelgede tüzel kişilikler vekaletten muaf tutuldu. Çalışanlar o şirkette çalıştıklarına dair antetli kağıt ile şirket araçlarını muayeneye sokabilecek. Yetkilendirme belgesinde aracın plakası, plakasız araçlarda ise şasi numarasının belirtilmesi gerekiyor. Yazı birden fazla araç için hazırlanabilecek. Tüzel kişiliğe ait bir aracın çalışanı olmayan bir kişi tarafından muayeneye getirilmesi halinde ise maksimum 1 aylık süreli vekaletname istenenecek.
SİBEL CİNGİ - Radikal Gazetesin ve Tüvturk 'ten den alıntı yapılmıştır.
Anahtar ifadeler : Tüvtürk Araç muayene vekalet
 
Telif Hakkı © 2008 - 2018 Arac.Muayenesi.com . Tüm Hakları Saklıdır.
Araç Muayene ve araç sorgulama ile ilgili bilgiler bulunmaktdır.