Anasayfa Araç Muayene

Son Yorumlar

 • Selam ben aracımın motor yapımı çok yüksek olduğundan aracına hurdalik... Devamı...
  23.01.2018
 • Arabamın tavan lambası yanmıyor muayenede sorun olurmu ? Devamı...
  16.01.2018
 • Arastiriyorum ama bulamadim.sorunum su. 3 gun sonra muayneye girecegim... Devamı...
  15.01.2018
 • bu cezalar yakalanınca yoksa muayeneye gidince değil benim bildiğim Devamı...
  07.01.2018
 • Egzoz Emisyon ölçümünü süresinde yaptırmamanın cezası 1.206 TL 2018 iç... Devamı...
  05.01.2018
 • Aracin vergi borcu etkilermi muanede Devamı...
  04.01.2018
 • Aracımın muayenesi Aralık ayı içinde olmaktadır.Muayene saatleri namaz... Devamı...
  18.12.2017
 • Genel muayene ili ilgili randevu almam lazımdı genel muayene tekrarı i... Devamı...
  17.12.2017
Reklam
PDF Yazdır e-Posta

araç muayene ARAÇ MUAYENE

Trafikte yer alan motorlu ve motorsuz araçların güvenli bir şekilde seyir edebilmeleri için yetkili kişilerce teknik kontrollerinin yapılması işlemine araç muayene denir. Bu işlem için Türkiye de ihale ile bu yetkiyi almış tek kuruluş Tüvturk'tür.

Araç Muayenesi Nasıl Yapılır / Yaptırılır ? için TIKLAYINIZ

Araç Muayene de Türkiye de Yaşanan Sürecin Anlatımı

Teknik kontrolleri gerçekleştiren yetkili kişiler araç muayene istasyonlarının özelleştirilmesi öncesinde karayollları personeliydi. Araç muayene istasyonlarının özelleştirilmesi sonrasında Tüvturk aşamalı olarak illerde muayene işlemini devraldı ve istasyonlar oluşturdu. Bunun içinde alt yüklenici olarak değişik şirketlerle anlaştı. Bu alt yükleniciler hem tüvturk'e hem de karayollarına karşı sorumlu durumdadırlar. Dolayısıyla şu anda teknik kontrol işlemini gerçekleştiren yetkili kişiler artık bu alt yüklenicinin çalışanların oluşmuş oldu.

tüvturk araç muayeneTürkiye de 15 Nisan 2009 itibariyle Tüvturk 'ün araç muayene işlemini devralmadığı il kalmamış bulunmaktadır. Bugüne kadar ki gelen süreç tabiki bu kadar basit değildi. Özelleştirme ihalesini kazanan grup önce açılan dava ile uğraşmak zorunda kaldı. Daha sonra dava sonuçlanması akabinde ilk özel araç muayene işlemleri başladığında yeni sistemden çekinen araç sahipleri eski sisteme sahip illerdeki istasyonlara hücum etmeye başladı. Bunların üstüne özellikle kasım ve aralık dönemleri şahısların ve firmaların yoğun araç satın aldıkları dönem olduğu için son arac muayene tarihleri bu dönemde aşırı yoğunluk gösterdi. Bu yoğunluk ve taşıt sahiplerinin yeni sisteme karşı olan çekincelerinden doğan stresleri Tüvturk tarafından muayenelerin gerçekleştirilmesi hakkında bir takım medya kuruluşlarında da yer alan bazı olumsuz haberlerin itibar görmesine zemin hazırladı.

Yeni araç muayene sistemi hakkında ki bazı eleştirilerde belki bazı haklılık paylarıda mevcuttu belki. Bunlardan kuzey - güney ayrımı meselesinde, özelleştirme prosedüründen gelen kuzey - güney ayrımı meselesi her iki bölgeninde Tüvturk tarafından işletiliyor olmasından dolayı anlamsız kalmış bir meseleydi ve kuzey güney ayrımı kaldırıldı. Taşıt sahipleri istedikleri ilde muayene ettirebilme özgürlüğüne sahip oldular.

Bazı istasyonlarda ki yığılmalar nedeniyle otomobil sahipleri hayatlarının bir gününü kuyruklarda bekleyerek geçirmek zorunda kalıyorlardı. Bunun yanında uzun süreler kuyrukta bekleyen taşıt sahibinin eğer aracında bir ağır kusur veya emniyesiz durum varsa tekrar muayeneye gelip aynı meşakkatlere tekrar katlanmasına neden olabiliyordu. Bunun önüne geçilebilmesi için tüvturk araç muayene randevu ( rezervasyon)'lu sistemi uygulanmaktadır. Telefon ve internet aracılığı ile randevu Ankara ve İstanbul için başlatılmış olan tüvtürk randevu sistemi istasyonlarında yoğunluk olan diğer illerimizde de bir çok araç muayene istasyonunda da uygulanmaktadır. Araç Muayene Randevu sistemine sahip araç muayene istasyonlarını görmek için linki tıklayınız.

Bunun yanında beklentilerden biride muayene öncesinde istenilen " Fenni muayene izin belgesi" vergi dairelerinden alınan bir çeşit ( vergi, trafik cezası, ogs geçiş cezası vs...) borcu yoktur belgesinin de alınabileceği varsa da borçların ödenebileceği birimlerin tüvturk araç muayene istasyonları 'nda da olması beklentisi artık araç muayene istasyonuna gitmeden bile telefon veya internet üzerinde yapılan sorgulama ile karşılabilmektedir.araç muayene istasyonu

Getirilen bu kolaylıklar ve otomobil sahiplerinin yeni sisteme daha fazla alışmaları ile artık daha rahat bir şekilde tüvturk araç muayene istasyonlarında muayene yapılabilmektedir.

Araç muayene yanında egzoz muayene, yola elverişlilik belgesi hizmetlerinide tüvtürk araç muayene istasyonlarından alabilirsiniz.

Gündeme gelen araç muayene süreleri değişiyor haberleri yetkililerce yalanlanmış durumdadır.

 
Telif Hakkı © 2008 - 2018 Arac.Muayenesi.com . Tüm Hakları Saklıdır.
Araç Muayene ve araç sorgulama ile ilgili bilgiler bulunmaktdır.